Opcje walutowe – co to jest? Przykłady

Opcje to mechanizm zabezpieczający, w którym jedna ze stron opłaca z wyprzedzeniem prawo do kupna lub sprzedaży danego aktywa po określonej cenie. Jeśli ta cena będzie korzystna – może z tego prawa skorzystać, a w przeciwnym razie – nie musi realizować straty. Opcje walutowe są specyficznym prawem do zakupu – dotyczą bowiem rynku walut. Zobacz, jak wygląda handel opcjami, czym jest opcja put i call oraz jakie są przykłady opcji walutowych!
Co to są opcje walutowe?
Kontrakty opcyjne są stosowane jako element minimalizowania ryzyka kursowego. Takie zmienności związane z walutą dotyczą np. przedsiębiorstw, które prowadzą międzynarodowe transakcje, czy osób, które inwestują w aktywa w obcej walucie. Tego typu podmioty są narażone na nieoczekiwane i niesprzyjające zmiany kursów, które w skrajnych przypadkach mogą znacząco obniżyć wartość poczynionych inwestycji lub przynieść realne straty finansowe.
Opcje walutowe to ważny aspekt zarządzania ryzykiem walutowym. Dzięki tego typu kontraktom podmiot otrzymuje prawo do zakupu i sprzedaży waluty po ustalonej wcześniej cenie. Umowa między wystawcą i nabywcą ma charakter asymetryczny. Oznacza to, że nabywca ma prawo, ale nie obowiązek, zawrzeć określoną transakcję kupna lub sprzedaży waluty. Może on kierować się tutaj swoim zyskiem, czyli dokonać transakcji, gdy będzie ona dla niego korzystna.
Ta wygodna dla nabywcy niesymetryczność ma swoją cenę. Jest nią płacona premia, którą nabywca opłaca wystawcy.
Rodzaje opcji walutowych – put i call
Put i call to dwa podstawowe rodzaje opcji, które wyróżnia się na rynku walutowym.
Opcja kupna, czyli call, to prawo (nie obowiązek) do kupna wybranej waluty. W założeniu takie działanie ma chronić i zabezpieczać przed wzrostami kursów. Jeśli okaże się, że kurs waluty w międzyczasie spadł, nie ma obowiązku realizować danej opcji. Waluta będzie zakupiona na rynku po aktualnym kursie (spot), który w tym przypadku okaże się korzystniejszy cenowo niż opcja walutowa. Stratą w tym przypadku jest zapłacona premia opcyjna, jednak inwestor osiągnął cel – zabezpieczył się przed ryzykiem walutowym.
Opcja sprzedaży (put) to natomiast prawo (nie obowiązek) do sprzedaży określonej waluty. Zabezpiecza to przed spadkiem kursu walutowego. Gdyby kurs w tym czasie wzrastał – nie trzeba wykonywać danej sprzedaży. Można, tak samo jak w przypadku opcji call, zrealizować transakcję na rynku po aktualnym kursie (spot). Ponownie – dochodzi do realnej utraty zapłaconej premii, jednak inwestor przez cały czas był chroniony przed ryzykiem.
Zatem zastosowanie opcji put i call ma chronić przed niekorzystnymi zmianami kursowymi oraz eliminować ryzyko walutowe, a także minimalizować koszty związane z tego typu transakcjami.
Inne rodzaje opcji walutowych
Ze względu na określoną specyfikę na rynku rozróżnia się kilka rodzajów opcji walutowych:
- Opcje walutowe europejskie (opcje waniliowe) – realizowane w konkretnym dniu, który jest ustalany podczas zawierania danego kontraktu.
- Opcje walutowe amerykańskie – realizowane w dowolnym terminie od momentu rozpoczęcia do zakończenia danego kontraktu i również przynależne do kategorii opcji waniliowych.
- Opcje walutowe azjatyckie – uzależnianie dochodu z opcji od średniej ceny instrumentu bazowego.
- Opcje walutowe barierowe – opcja, która zostanie wykonana w zależności od tego, czy cena instrumentu bazowego osiągnie lub przekroczy pewien ustalony wcześniej poziom. Tego rodzaju instrumenty należą już do tzw. opcji egzotycznych – tj. bardziej skomplikowanych instrumentów finansowych.
Jak wygląda handel opcjami walutowymi?
Jak działa handlowanie opcjami? To rodzaj hedgingu lub spekulacji rynkowej, w której aktywem bazowym mogą być akcje, surowce, obligacje, ale także wymieniane w tym tekście waluty. Opcje są instrumentami pochodnymi (tzw. derywatami), ponieważ ich wartość opiera się na wartości instrumentu bazowego. Zazwyczaj nie dochodzi do fizycznej dostawy instrumentu – realizacja kontraktu następuje przez rozliczenie pieniężne.
Handel opcjami walutowymi polega na zakupie kontraktów, w których zyskuje się prawo do kupna lub sprzedaży instrumentu bazowego (tutaj waluty) po ustalonej cenie w zazwyczaj ustalonym terminie w przyszłości. Spekulacyjny charakter transakcji wymusza na traderze oszacowanie, w jakim kierunku będzie podążał rynek. Oczywiście jest to zadanie dość skomplikowane i wymagające m.in. znajomości sposobu analiz rynkowych (np. analizy technicznej i analizy fundamentalnej).
Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że na cenę opcji ma wpływ wiele czynników. Należą do nich m.in. zmienności rynkowe czy nawet wysokość stóp procentowych. To dodatkowo podnosi ryzyko inwestycyjne.
Opcje walutowe – przykłady
Istnieje wiele technik i sposobów zabezpieczania się przed ryzykiem kursowym. Przykłady transakcji opcji walutowych znajdziesz poniżej:
Przykład 1.
Zakup opcji put na parze walutowej EUR/USD po kursie 1,11 dnia 1.01.2025:
- Ilość waluty to 1000 euro.
- Cena wykonania to 1,0600.
- BID: 0,0448.
- ASK: 0,0480.
- Data wykonania: 1.04.2025.
- Premium: 1000 euro * 0,0480 = 48 euro
- Ryzyko jest tu ograniczone tylko do utraty premium
Jeśli kurs EUR/USD spadnie 1.04.2025 do 1,00, to zyskujemy → (1,0600 – 1,00) * 1000 euro – 48 euro (premium) = 12 euro
Jeśli kurs EUR/USD wzrośnie, stracimy premium.
Przykład 2.
Złoty się umacnia, a firma X chce zabezpieczyć przyszły zarobek o wartości 50 tys. euro. Zabezpieczeniem będzie opcja walutowa z bankiem Y. Firma spodziewa się ciągłego umacniania rodzimej waluty i chce zarobić na mechanizmie. Bank Y zobowiązuje się do kupna zarobku firmy po ustalonej cenie, np. 4 zł za euro.
Jeśli złoty faktycznie się umacnia – firma X zarabia na realizacji opcji put. Jeśli złoty osłabnie, a euro wzrośnie np. do 4,5 zł, firma odnotowuje straty. Sprzedaje bowiem bankowi Y 50 tys. euro po niekorzystnym kursie.
Przykład 3.
Firma A z branży turystycznej sprzedała wycieczki polskim turystom w lipcu 2025, otrzymując wpłaty w złotówkach. Kurs USD/PLN był na poziomie 3,40. Podmiot nie zabezpieczył się na wypadek ryzyka kursowego.
Wycieczki miały być realizowane w lipcu 2026, gdy kurs skoczył powyżej 5,00. W związku z drastycznym wzrostem podmiot nie miał środków na zapłatę faktur, noclegów, przelotów i zgłosił upadłość.
Opcje walutowe – podsumowanie
Opcje walutowe to umowy między dwiema stronami odnośnie do kupna lub sprzedaży. Nabywca przyjmuje pozycję długą (kupuje), zaś wystawca przyjmuje pozycję krótką (sprzedaje). Nabywca ma prawo, zaś wystawca obowiązek kupna (sprzedaży) waluty na wyraźne wskazanie posiadacza opcji. Głównym kosztem opcji jest premia, czyli opłata za nabycie. To bezwarunkowy zysk dla wystawcy opcji.
Opcje mają swoje zalety i wady. Przede wszystkim ten rodzaj transakcji pozwala ograniczać ryzyka walutowe, gdy prawidłowo przygotujesz się do transakcji. Ponadto masz możliwość skorzystania z dźwigni finansowej, która w przypadku powodzenia Twojej strategii może przynieść znaczne zwroty. Minusem mogą tu być wysokie prowizje oraz ewentualny brak możliwości zyskownej realizacji kontraktu w razie jego wygaśnięcia.
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.