Na długość trwania inwestycji w dużej mierze wpływa cel, dla którego została ona podjęta. Niekiedy znaczenie mają również inne czynniki. Dowiedz się, jak określać horyzont inwestycji i jakie skutki wiążą się z dokonanym wyborem.

Z założenia każda inwestycja ma przynieść korzyści. Wiąże się to z ograniczaniem przez inwestora bieżącej konsumpcji oraz podejmowaniem przez niego (albo w jego imieniu) określonych decyzji, czynności, które mają zaowocować pomnożeniem kapitału.

Jednak przy ocenie efektywności i atrakcyjności inwestycji nie liczy się tylko wielkość możliwej do osiągnięcia stopy zwrotu. Istotny jest też czas, po którego upływie zakładane zyski mają zostać wypracowane. Tutaj pojawia się kwestia horyzontu inwestycji.

Horyzont inwestycji i jego definicja

Czym jest horyzont inwestycyjny? To wyrażony w czasie okres trwania inwestycji, podejmowania działań mających przynieść przewidywaną stopę zwrotu, np. jeden miesiąc, jeden rok, pięć lat. Bez względu na długość tego okresu po jego upływie oceniamy, czy zdołaliśmy osiągnąć to, co stanowiło nasz cel.

Horyzont inwestycji może wiązać się z ważnymi wydarzeniami w naszym życiu, np. rok planowanego rozpoczęcia studiów przez nasze dziecko.

Horyzont inwestycyjny nie zawsze musi być precyzyjnie określony. Przykładowo inwestowanie z myślą o emeryturze nie musi oznaczać, że zakupione aktywa upłynnimy (zamienimy na gotówkę), gdy nabędziemy przewidziane prawem uprawnienia emerytalne, czyli np. w Polsce 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przecież aktywność zawodową możemy zakończyć później. W tym przypadku horyzont inwestycyjny oznacza, że z zakładanych profitów, które mamy nadzieję uzyskać dzięki podejmowanym przez kolejne lata decyzjom, będziemy korzystać, gdy już przestaniemy pracować.

Jak wyznaczyć horyzont inwestycyjny

Wybór długości okresu inwestycji determinuje cel, jaki nam przyświeca. Czy myślimy głównie o pomnażaniu kapitału na jesień życia albo innym bardziej długoterminowym powodzie? A może interesuje nas ochrona nadwyżek finansowych przed inflacją? Czy chcemy korzystać z uzyskiwanych dochodów na bieżąco czy możemy rozstać się z nimi na dłużej?

Przy wyznaczaniu horyzontu inwestycyjnego istotny jest także akceptowany przez nas poziom ryzyka. Rozwiązania, które pozwalają na wypracowanie dużej stopy zwrotu w krótkim czasie, np. kryptowaluty albo klasyczne waluty fiducjarne, obarczone są dużym ryzykiem. Oznacza to, że możemy stracić cały ulokowany w nie kapitał.

Mało tego. W niektórych sytuacjach będziemy zmuszeni jeszcze dopłacić środki, żeby pokryć powstałe wobec brokera zobowiązania. Tak może się stać w przypadku handlowania kontraktami CFD, gdzie stosuje się dźwignię finansową.

Ale załóżmy, że mamy kapitał, którego utrata nie będzie dla nas bolesna. Zamierzmy inwestować agresywnie. Jednak czy na co dzień będziemy w stanie wygospodarować na to czas? Czy pozwolą nam na to obowiązki rodzinne, praca zawodowa?

Niektóre strategie krótkoterminowe wymagają od tradera ciągłego zaangażowania. W przeciwnym razie z góry skazuje on swoje poczynania na rynku Forex na niepowodzenie.

Konsekwencje przyjętego horyzontu inwestycyjnego

Konkretny horyzont inwestycyjny rodzi dla właściciela kapitału pewne skutki. Przede wszystkim wpływa on na kształt portfela, czyli dobór aktywów i instrumentów.

Krótszy horyzont inwestycyjny wymusza sięganie po bardziej ryzykowne produkty, np. kontrakty na różnicę kursową i opcje waniliowe. W dłuższej perspektywie sprawdzą się mniej zmienne klasy aktywów, np. nieruchomości, złoto, obligacje skarbowe o wysokim ratingu. Przeważnie przynoszą one mniejsze profity, ale za to nie ulegają dużym obsunięciom.

Oczywiście część rozwiązań można stosować zarówno w podejściu krótko-, jak i długoterminowym. Zaliczają się do nich np. akcje.

Za długością okresu inwestycji powinna iść określona postawa psychologiczna inwestora i jego stosunek do strat. Przykładowo osoba mająca kilkuletnią perspektywę nie powinna się przejmować bieżącymi spadkami na giełdach. Dlaczego?

Rynki kapitałowe podlegają cyklom, ale w dłuższym horyzoncie przeważnie pozwalają na zarobek. Mało tego, naprawdę długie inwestycje, czyli trwające 10-20 lat, dają wysokie szanse zysku powyżej inflacji. Przy czym dotyczy to wybranych segmentów, rynków i instrumentów (np. ETF-y na amerykańskie indeksy giełdowe, nieruchomości mieszkaniowe w krajach szeroko pojętego Zachodu).

Wybór określonego horyzontu inwestycyjnego rzutuje na czas, jaki trzeba będzie poświęcić na inwestowanie. Ci, którzy lokują kapitał na krótki okres, powinni na bieżąco monitorować posiadane pozycje, kluczowe dane i nastroje rynkowe, a w razie potrzeby – reagować.

Osoby, których celem jest pomnożenie kapitału w perspektywie wieloletniej, mogą ograniczyć swoje bieżące zaangażowanie. W ich przypadku wystarczy przyjrzenie się wynikom portfela raz na kwartał.

Horyzont inwestycji a strategia

Długość okresu inwestowania rzutuje na strategię, którą należy przyjąć, żeby zwiększyć szanse na osiągnięcie pozytywnej stopy zwrotu. Oto przykładowe koncepcje działania w zależności od obranego horyzontu inwestycyjnego:

Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.