Świece Heikin-Ashi – co to jest?

Świece Heikin-Ashi to jeden ze sposobów na wyeliminowanie szumów z wykresu i podniesienie skuteczności generowanych przezeń sygnałów. Jest strategią, którą można stosować w tradingu na wielu interwałach i różnych instrumentach.
Analiza techniczna jako metoda przewidywania dalszego kierunku, w którym podąży rynek, daje traderowi bogaty arsenał środków. Obejmuje on m.in. świece Heikin-Ashi, czyli jeden ze sposobów przedstawiania ceny instrumentu na wykresie.
Czym są świece Heikin Ashi i jak działają?
Świece Heikin-Ashi należą do japońskich technik inwestycyjnych (heikin tłumaczy się jako wartość przeciętną, natomiast ashi to słupek). Stanowią modyfikację klasycznych świec japońskich, do których zresztą się odwołują. Te pierwsze powstają po przekształceniu drugich przy użyciu odpowiednich formuł matematycznych.
Przykładowo cena zamknięcia świecy Heikin-Ashi powstaje po zsumowaniu czterech parametrów klasycznych świec japońskich (cena otwarcia, cena maksymalna, cena minimalna i cena zamknięcia) i podzieleniu przez cztery.
Podobnie jest z wyznaczaniem ceny maksymalnej świecy Heikin-Ashi. Jest nią najniższa wartość spośród trzech: maksymalny poziom aktualnie powstającej klasycznej świecy albo cena otwarcia bądź zamknięcia świecy Heikin-Ashi.
Świece Heikin-Ashi służą do wyznaczania cen otwarcia i zamknięcia oraz najwyższego i najniższego poziomu cenowego w danym przedziale czasowym. Stosuje się je po to, aby wyeliminować z wykresu szumy, czyli – używając slangowego określenia – wygładzić go.
Wykres stworzony w oparciu o świece Heikin-Ashi jest bardziej przejrzysty. Dzięki temu łatwiej dostrzec na nim trendy, określić ich siłę i ustalić dalszy (prawdopodobny) kierunek kształtowania się ceny. Strategia Heikin-Ashi ułatwia też wytyczenie poziomów dla zleceń zabezpieczających (stop loss i take profit).
Jak odczytywać świece Heikin-Ashi na wykresach?
Poszczególne układy świec Heikin-Ashi mają, podobnie jak klasycznych świec, swoją interpretację. Wskazują one na prawdopodobieństwo zachowania się rynku i kształtowania się kursu.
Zwyżkujące świece białe (zielone) i zniżkujące czarne (czerwone) informują o normalnym trendzie. Jego wzmocnieniem jest sytuacja, gdy coraz dłuższe korpusy danego koloru nie mają cienia dolnego (silny trend wzrostowy) lub górnego (silny trend spadkowy).
Z kolei skracanie się korpusów sygnalizuje słabnięcie tendencji. Dodatkową informacją ostrzegawczą może być pojawianie się knotów dolnych przy świecach białych (zielonych) i knotów górnych przy świecach czarnych (czerwonych).
Jeśli długie cienie występują po obu końcach krótkich świec, panuje konsolidacja. Świece z krótkimi i bardzo krótkimi ciałami oraz długimi knotami górnymi / dolnymi zapowiadają zmianę trendu na spadkowy / wzrostowy. Oba układy (konsolidacja i odwrócenie) są do siebie podobne.
Często sygnałem odwrócenia tendencji jest wystąpienie świeczki doji. To sytuacja, gdy korpus kolejnej świeczki zawiera się w całości ciała poprzedniej świeczki. Innymi słowy: poprzednia świeczka (dłuższa) pokrywa w całości swoją długością kolejną (krótszą).
Heikin-Ashi a standardowe świece japońskie – różnice
Choć świece Heikin-Ashi powstają na bazie klasycznych świec japońskich, nie dają identycznych rezultatów. Można dostrzec między nimi co najmniej trzy różnice.
- Po pierwsze, w przypadku Heikin-Ashi zmiana koloru najczęściej zapowiada zmianę trendu. Zatem stanowi jednoznaczną informację do zajęcia pozycji. Wykres stworzony na podstawie klasycznych świec japońskich może generować więcej fałszywych sygnałów. Jest on bardziej podatny na szumy. Zatem może się zdarzyć, że na wykresie z klasycznymi świecami japońskimi nastąpiła zmiana koloru, a na wykresie Heikin-Ashi nadal trwa trend. Ponadto podjęcie decyzji na podstawie analizy klasycznych świec wymaga najpierw zaczekania na domknięcie świecy.
- Po drugie, na wykresie ze świecami Heikin-Ashi nie występują luki cenowe (co dla niektórych stanowi wadę tej strategii). Dlaczego? Wynika to ze sposobu określania ceny otwarcia kolejnej świecy, która zawsze przypada w połowie długości poprzedniej. Taki skutek daje zsumowanie ceny otwarcia poprzedniej świecy i ceny zamknięcia poprzedniej świecy oraz podzieleniu tego przez dwa.
- Po trzecie, różna metodologia obliczania ceny, co powoduje pewne zniekształcenia wykresu. Przykładowo cena otwarcia świecy Heikin-Ashi może być niżej niż cena minimalna zwykłej świecy japońskiej. Obrazuje to brak dolnych cieni świecy Heikin-Ashi w wyraźnym trendzie wzrostowym (i brak górnych knotów w silnym trendzie spadkowym). Inny przykład to sytuacja, gdy cena maksymalna zwykłej świecy wypada na niższym pułapie niż cena zamknięcia poprzedniej świecy Heikin-Ashi.
Wykorzystanie Heikin-Ashi
Technikę Heikin-Ashi można stosować w każdym interwale. Aczkolwiek zdaniem niektórych inwestorów lepsze rezultaty przynosi w podejściu krótko- i średnioterminowym, np. scalpingu i swing tradingu, i przedziałach od jednej godziny do jednego dnia.
Jako że generuje stosunkowo pewne sygnały, może być bazą różnych strategii rozegrania pozycji – zarówno na odwrócenie (np. reversal candle), jak i kontynuację trendu (np. inside candle). Jednak nie powinno się podejmować decyzji wyłącznie na jej podstawie. Żeby ograniczyć ryzyko, warto uzupełniać analizę innymi narzędziami i wskaźnikami.
Można ją stosować w handlu różnymi aktywami i instrumentami, w tym akcjami, towarami, walutami, indeksami. Używa jej wielu uczestników rynku Forex, którzy inwestują w kontrakty CFD, kontrakty futures, opcje.
Warto wiedzieć, że nie wszystkie platformy tradingowe (np. Meta Trader 4 i Meta Trader 5) umożliwiają w standardzie korzystanie ze świeczek Heikin-Ashi. By było to możliwe, konieczna jest instalacja odpowiednich wtyczek.
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.