Srebro to nie tylko metal wykorzystywany w wielu dziedzinach życia, ale także aktywo finansowe, na którym można próbować zarabiać. Wyjaśniamy, jak to robić i na co zwrócić uwagę.

Współczesny inwestor ma szeroki wachlarz możliwości. Trzymając się tylko rynków finansowych, może on lokować kapitał na giełdzie np. w dłużne (obligacje) i udziałowe (akcje) papiery wartościowe. Do tego dochodzą instrumenty pochodne, czyli np. kontrakty CFD i kontrakty terminowe.

Ci którzy czują się mniej pewnie, mogą wybrać formy zbiorowego inwestowania. Chodzi o jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych prowadzonych przez wyspecjalizowane firmy (TFI).

Osobną kategorię stanowią surowce, które obejmują m.in. metale szlachetne. Wśród nich ciekawym pomysłem wydaje się inwestowanie w srebro.

Czy warto nadal inwestować w srebro?

Przez całą poprzednią dekadę srebro było mocno przecenione. Kurs pozostawał w widełkach 15-20 dol. za uncję. Pandemia przyczyniła się do wzrostu cen, ale rynki surowców, w tym srebra, nadal były bardzo zmienne. Uogólniając, notowania srebra utrzymywały się jednak w trendzie bocznym 22-25 dol.

Jesienią 2023 roku rozpoczęła się hossa. Cena metalu znalazła się na poziomach niewidzianych od kilkunastu lat. Od początku 2024 r. stopa zwrotu oscyluje wokół 30 proc. i dorównuje tej na złocie.

Czy nadal warto inwestować w srebro? Każdy z inwestorów musi ocenić to sam, jakkolwiek większość wskaźników analizy technicznej znajduje się w tzw. zielonej strefie, sugerując tendencje wzrostowe.

Niektóre czynniki fundamentalne również zdają się przemawiać za dalszymi wzrostami ceny srebra. Są to:

  1. Niedobór surowca (zużycie przewyższa podaż)
  2. Znacząca zwyżka złota, z którym srebro jest mocno skorelowane
  3. Transformacja energetyczna (zapotrzebowanie na surowiec ze strony przemysłu motoryzacyjnego oraz OZE)
  4. Napięcia geopolityczne
  5. Deglobalizacja i odchodzenie od międzynarodowego podziału pracy
  6. Rosnące znaczenie Chin na arenie międzynarodowej i ich dążenie do detronizacji dolara (im słabszy dolar, tym atrakcyjniejsza cena srebra)
  7. Trend obniżania stóp procentowych przy jednoczesnym występowaniu przesłanek za utrzymywaniem się inflacji na podwyższonym poziomie.

Oczywiście nikt nie zagwarantuje kontynuacji zwyżek, a treść niniejsza nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej. Należy mieć tego świadomość, rozważając ulokowanie kapitału w srebrze.

Wiele zależy także od przyjętego horyzontu. Choć od ponad roku na srebrze trwa hossa, to w ostatnich tygodniach jego kurs się nieco skorygował, schodząc ze szczytu o kilka procent.

Jak inwestować w srebro?

Srebro, podobnie jak złoto, jest traktowane jako aktywo finansowe. Oznacza to, że można inwestować w nie w formie fizycznej i niefizycznej, która jest określana jako papierowa lub wirtualna.

W pierwszym przypadku chodzi o monety i sztabki, w drugim – o instrumenty finansowe, których notowania mniej lub bardziej zależą od ceny srebra.

W obszarze srebra papierowego / wirtualnego wachlarz możliwości inwestycyjnych jest szerszy i obejmuje:

  • opcje,
  • kontrakty futures,
  • kontrakty na różnicę kursową,
  • certyfikaty inwestycyjne,
  • jednostki ETF – najlepiej takich, które mają 100-proc. pokrycie w kruszcu (niektóre inwestują też w akcje spółek zajmujących się wydobyciem surowca),
  • jednostki surowcowych funduszy inwestycyjnych (nie mają pokrycia w srebrze i nie lokują pieniędzy klientów tylko w ten metal),
  • akcje spółek wydobywczych (aczkolwiek ich notowania nie w pełni odzwierciedlają kurs srebra i są podatne na inne czynniki).

Srebro fizyczne czy srebro wirtualne?

Jak inwestować w srebro? Lepsze są monety, sztabki czy instrumenty finansowe? Oba podejścia mają swoje zalety i wady.

Wiele zależy od strategii. Do spekulowania, zwłaszcza w krótkim terminie, lepiej nadaje się srebro wirtualne. Jego notowania są bardziej zmienne niż cena fizycznego kruszcu. Rodzi to okazje inwestycyjne, ale też zwiększa ryzyko poniesienia straty. Z uwagi na płytszy rynek cena srebra zwykle reaguje bardziej gwałtownie niż złota.

Handlowanie instrumentami finansowymi powiązanymi z kursem metalu wiąże się z mniejszymi kosztami niż kupowanie i sprzedawanie monet / sztabek. Jednak srebro papierowe nie daje zabezpieczenia na wypadek poważniejszych problemów. Sceptycy mogą powiedzieć, że to tylko zapis gdzieś na serwerze.

Srebro fizyczne nadaje się bardziej do inwestowania długoterminowego. Ze względu na podatek oraz marżę sprzedawcy trudno w krótkim czasie zbyć je z zyskiem, choć nie jest to niemożliwe.

Ważny jest też aspekt behawioralny. Fakt, że możemy wziąć przedmiot inwestycji do ręki, zobaczyć go, daje sporo satysfakcji i motywuje do wytrwania w powziętych planach.

Jednak przy dużych zakupach srebra fizycznego powstaje problem jego przechowywania. Srebro jest lżejsze od złota, dlatego ta sama ilość zajmuje więcej miejsca. To może rodzić koszty składowania go w bezpiecznym miejscu, np. skarbcu wyspecjalizowanej firmy powierniczej.

Gdzie bezpiecznie kupić złoto?

Jak kupić srebro? To w postaci fizycznej nabędziemy:

  • u renomowanych dealerów,
  • w niektórych bankach komercyjnych,
  • w oddziałach Narodowego Banku Polskiego.

U dealerów i w placówkach NBP kruszec dostępny jest od ręki. W pierwszym przypadku można też zamówić jego dostawę pod wskazany adres albo do automatu paczkowego.

Obecnie ze względów podatkowych korzystniejsze wydaje się inwestowanie w monety. Ich zakup nie jest obciążony pełną stawką VAT-u. Jednak niebawem może się to zmienić. Procedowane są bowiem przepisy, które zmierzają do całkowitego opodatkowania bulionowych i kolekcjonerskich monet wykonanych ze srebra.

Instrumenty finansowe dające ekspozycję na srebro kupimy:

  • u brokera,
  • na giełdzie papierów wartościowych,
  • w banku,
  • w towarzystwie funduszy inwestycyjnych.

Bez względu na dostawcę zakupu dokonamy online. W pierwszych dwóch przypadkach należy mieć konto z dostępem do platformy transakcyjnej. Wiele TFI stanowi część grup bankowych, więc zdalne nabycie jednostek uczestnictwa funduszy odbywa się przez bankowość internetową. Bank jest bowiem z reguły ich dystrybutorem.

Inwestowanie w srebro – kiedy warto?

Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, czy i kiedy warto inwestować w srebro. Wiele zależy od naszego podejścia do ryzyka, wiedzy, doświadczenia, celu, posiadanego kapitału.

Inwestowanie w srebro wirtualne jest bardziej ryzykowne, choć pozwala osiągnąć atrakcyjne stopy zwrotu w krótkim terminie. Z tego powodu wydaje się lepszym rozwiązaniem dla doświadczonych traderów. Mogą oni rozważyć ekspozycję na srebro w inflacyjnej fazie ożywienia gospodarczego.

Inwestowanie w srebro fizyczne wydaje się bardziej zachowawczym podejściem. Jednak zakup kruszcu powinno się traktować jako uzupełnienie, dywersyfikację portfela.

Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd. Nie stanowi ona rekomendacji inwestycyjnej i nie zachęca do zajęcia jakiejkolwiek pozycji inwestycyjnej. Inwestujesz wyłącznie na własne ryzyko – upewnij się, że rozumiesz instrument który kupujesz, oraz możesz pozwolić sobie na stratę części lub nawet całości inwestowanych środków. W razie potrzeby zasięgnij porady niezależnej firmy inwestycyjnej świadczącej usługi doradztwa inwestycyjnego.