Cyfrowe aktywa potwierdzają prawidłowość, że potencjalnie duży zysk wiąże się z ogromnym ryzykiem. Podpowiadamy, na co uważać przy inwestowaniu w altcoiny. Tłumaczymy też, jak dobierać je do portfela, żeby zwiększyć prawdopodobieństwo wypracowania satysfakcjonujących wyników.

W ciągu półtorej dekady od stworzenia pierwszej kryptowaluty powstało co najmniej 25 tysięcy podobnych projektów bazujących na technologii łańcuchów blokowych. Obecnie kapitalizacja całego rynku przekracza 2 bln dol.

Niezaprzeczalnym królem świata cyfrowych pieniędzy jest bitcoin. Jednak oprócz niego istnieje masa altcoinów, którym warto się przyjrzeć, jeśli interesuje nas inwestowanie w kryptowaluty. Mają one duży potencjał wzrostu, z którym naturalnie wiąże się też ogromne ryzyko.

Altcoiny – co to jest? Czym różnią się od Bitcoina?

Co to są altcoiny? To kryptowaluty inne niż powstały w 2009 r. bitcoin. Fraza altcoin jest bowiem angielskim skrótowcem dwóch słów: alternative coin.

Do grupy altcoinów zalicza się również wirtualne jednostki mające w nazwie najważniejszą kryptowalutę. Będzie to zatem np. bitcoin gold (BTG), bitcoin diamond (BCD) czy bitcoin cash (BCH).

W uproszczeniu kryptowaluty dzielą się więc na bitcoina i całą resztę, czyli altcoiny. A czym się różnią poza pozycją rynkową (kapitalizacją), rozpoznawalnością i reputacją?

Funkcjonują one w oparciu o inne algorytmy. „Wydobywanie” bitcoina odbywa się z wykorzystaniem mechanizmu proof-of-work. Natomiast altcoiny mogą powstawać z użyciem innych algorytmów, np. proof-of-stake.

Podstawową i pozostałe kryptowaluty różni także ich zastosowanie. Bitcoin jest przede wszystkim niezależnym od władz politycznych i monetarnych środkiem płatniczym. Altcoiny również się do tego nadają. Jednak mogą pełnić też inne funkcje.

Sporo altcoinów ma swoją unikatową cechę, przeznaczenie. Może to być np. tworzenie inteligentnych kontraktów do budowania aplikacji, zdecentralizowane usługi finansowe, skracanie czasu transferu środków i obniżenie kosztów transakcyjnych, zapewnianie maksymalnej anonimowości transakcji, potwierdzanie prawa własności w świecie wirtualnym, przechowanie wartości jakiegoś aktywa bazowego, np. tradycyjnej jednostki pieniężnej (odwzorowanie jeden do jednego).

Co jeszcze różni najważniejszą i alternatywne kryptowaluty? Altcoiny charakteryzują się większą zmiennością niż bitcoin. Mogą być też od niego mniej płynne (trudność w zawarciu transakcji). Wynika to ze ściślejszego związku bitcoina z tradycyjnymi rynkami finansowymi poprzez dopuszczenie do obrotu ETF-ów (ETN-ów) dających ekspozycję na tzw. cyfrowe złoto.

Lista popularnych altcoinów

Choć świat e-walut jest bardzo różnorodny, tylko ich znikoma część cieszy się zaufaniem użytkowników mierzonym kapitalizacją przekraczającą 1 mld dol. Wg danych z największej giełdy kryptowalutowej taki status ma ok. 60 cyfrowych projektów płatniczych.

Wg tego kryterium do najpopularniejszych altcoinów należą:

  1. Ethereum (ETH)
  2. TetherUS (USDT)
  3. Binance coin (BNB)
  4. Solana (SOL)
  5. USD coin (USDC)
  6. Ripple (XRP)
  7. Dogecoin (DOGE)
  8. Tron (TRX)
  9. Toncoin (TON)
  10. Cardano (ADA).

Jak wybierać altcoiny do swojego portfela inwestycyjnego?

Nie wszystkie altcoiny są projektami ambitnymi, które w zamyśle mają uczynić świat lepszym, rozwiązać jakiś problem. Niektóre nie wnoszą niczego nowego, niczym się nie wyróżniają na tle już istniejących. Powstają dla czystej rozrywki i chęci zarobku ich pomysłodawców.

Rodzi się zatem pytanie o to, w jakie altcoiny inwestować. W poszukiwaniach alternatywnych kryptowalut z potencjałem wzrostu warto kierować się takimi kryteriami jak:

  • użyteczność – idea, pomysł stojący za danym rozwiązaniem, czemu ma on służyć,
  • rynek docelowy – w jakim obszarze rzeczywistości (sektorze, rynku) może być wykorzystany dany projekt,
  • mechanizm tworzenia – czy wszystkie tokeny powstają na początku, przed wprowadzeniem ich do obiegu, czy również po wprowadzeniu do wirtualnego obiegu,
  • maksymalna podaż – czy jest skończona, czy nieskończona, czy nie wystąpi ryzyko nadpodaży i szybkiej utraty wartości,
  • sposób dystrybucji – czy i jaka część tokenów trafiła do twórców i wczesnych inwestorów,
  • kwestie techniczne odróżniające od konkurencji, np. okresowy mechanizm blokowania części tokenów będących w obiegu albo cykliczne zmniejszanie wielkości emisji,
  • oferowane zabezpieczenia – czy są przeprowadzane audyty inteligentnych kontraktów tokena i czy jest możliwa weryfikacja typu KYC osób za nim stojących,
  • transparentność twórców – w tej branży nie jest to standardem, ale im więcej wiadomo o inicjatorach projektu, ich wcześniejszych dokonaniach, tym lepiej dla wiarygodności ich konceptu,
  • kapitalizacja i płynność handlu – ile jest wart rynek danego altcoina, jakie są na nim obroty.

Na tej podstawie można próbować ocenić potencjał altcoina. Ważne jest też zrozumienie jego zastosowania.

Ryzyka związane z inwestowaniem w altcoiny

Rynek kryptowalut, jako stosunkowo nowych aktywów, ze swojej natury jest bardzo zmienny, niestabilny. Oznacza to duże wahania notowań w krótkim czasie bez żadnej konkretnej przyczyny.

Przeciwnicy wirtualnych środków płatniczych twierdzą, że taka chwiejność jest pochodną braku fundamentów cyfrowych pieniędzy. Ich zdaniem bitcoin i altcoiny nie mają wewnętrznej wartości. Kursy stanowią wypadkową nastrojów inwestorów i szumu informacyjnego. W efekcie walory te są podatne na ruchy spekulacyjne.

Oprócz tego należy mieć świadomość zagrożeń typowych dla walut wirtualnych:

  • utrata kluczy prywatnych,
  • ataki cyberprzestępców,
  • manipulacje rynkowe tzw. wielorybów (użytkowników mających spore zasoby danego altcoina),
  • luki w protokołach,
  • brak gwarancji dla środków trzymanych poza prywatnymi portfelami.

Dlatego podczas inwestowania w altcoiny warto zachować ostrożność. Do zajmowania pozycji zaleca się używania kapitału, którego strata nie będzie bolesna, z którą można łatwo się pogodzić. Jedna z maksym mówi, żeby inwestować to, co można stracić i – co równie ważne – nigdy w waluty, których się nie rozumie.

Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.